Рухливі ігри з м’ячем для дорослих

День на природі ви проведете з більшою користю, якщо присвятіть його не поглинання шашлику, а активному відпочинку. Весело провести час допоможуть рухливі ігри з м’ячем. Для дорослих можна запропонувати традиційні спортивні ігри з м’ячем (волейбол, баскетбол, футбол), але в міні-форматі, а також незаслужено забуті дитячі ігри (наприклад, вишибали). Нагадаємо правила цих рухливих ігор з м’ячем.

Пляжний волейбол

Пляжний волейбол тому і називається пляжним, що грають в нього на піску. До початку нинішнього століття строгих правил у нього не було, але сьогодні і розмір поля, і кількість гравців строго регламентовані. Зупинимося на основних правилах пляжного волейболу.

• Поле. Піщане покриття глибиною не менше 40 см. Ширина – 8 метрів, довжина – 16 метрів. Висота сітки для чоловічих команд – 2,43 м, для жіночих – 2,24 м. Якщо команда у вас змішана, доцільно використовувати варіант, запропонований для дівчат. За матч команди міняються 3 рази змінюють позиції, граючи на різних сторонах поля.
  • Команди. Міжнародними правилами передбачено участь в цій рухливій грі з м’ячем двох команд по дві людини в кожній. Причому конкретні ролі за гравцями не закріплені. Якщо ви не спортсмени, і не граєте за кубок, що не буде великої біди, якщо команди у вас будуть трохи більше, наприклад, по 3 людини. Сильно збільшувати кількість учасників не варто, так як в противному випадку гравцям на полі буде затісно. Заміна гравців під час матчу, за правилами, не проводиться, однак якщо ви граєте з друзями на природі, зробити її, при необхідності, можна.
  • М’яч. Діаметр м’яча для пляжного волейболу становить 66-68 см, тобто він більше звичайного волейбольного м’яча. Тиск в ньому зазвичай буває трохи менше. Важлива вимога – колір меча. У правилах прописано, що він повинен бути яскравим.
  • Форма. Ідеальна форма гравців – купальні костюми. Допускаються шорти. А ось взуття на гравцях бути не повинно – в пляжний волейбол грають босоніж.
  • Окуляри. М’яч подається гравцями по черзі, зміна проводиться при здійсненні гравцями помилки або програшу очки. Отримуючи очко, команда отримує і право подачі м’яча.
  • Торкання. До передачі м’яча супернику допускається не більше трьох торкань м’яча.
  • Таймаут. Команди мають право на два таймаута по півхвилини кожен, взяти вони їх можуть в будь-який момент.
  • Перемога. Для визначення переможця грають 3 партії: перші дві – до 21 очка, третю – до 15 очок. Правда, якщо різниця складає всього одне очко, грають до 16 очок: різниця повинна бути не менше двох очок. Якщо перші партії виграла одна і та ж команда, третя партія не призначається, так як переможець вже визначений.

Пляжний волейбол – одна з найдоступніших з рухливих ігор з м’ячем для дорослих на природі. Однак якщо пляж не піщаний або якщо ви перебуваєте в лісі, краще підібрати будь-яку іншу гру.

На основі волейболу існують і інші рухливі ігри з м’ячем, наприклад, «Картопля». Учасники стають по колу і передають м’яч (як в баскетболі). Якщо хтось м’яч упускає, сідає в коло на карачки. Покинути «котел» він може, якщо йому вдасться торкнутися летить м’яча, не встаючи з четверенек, або якщо в нього потраплять м’ячем.

Міні-баскетбол і стрітбол

Міні-баскетбол був придуманий для дітей, і, за правилами, в нього грають діти до 12 років. Однак галявина в лісі – не спортивна арена, і на кону не варто звання чемпіона. Тому на природі в міні-баскетбол цілком можуть грати і дорослі, застосовуючи правила, передбачені для старшої вікової групи. Вони передбачають наявність 5 основних і 5 запасних гравців в команді. Березня ділиться на дві половини по 20 хвилин з 10-хвилинною перервою. Кожна половина поділяється на дві частини по 10 хвилин, перерва між ними складає 2 хвилини. У підсумку гра триває близько години.

Ще більш цікавий варіант баскетболу – стітбол, або вуличний баскетбол. Ця рухлива гра з м’ячем ідеальна для активного відпочинку.

• Поле. Грається стрітбол на половині баскетбольного поля, тобто для нього потрібно лише одне кільце.
  • Команди. Стандартна кількість гравців в команді – три. Один гравець може бути запасним.
  • Окуляри. За потрапляння в кільце м’ячем, кинутим з триочкової зони нараховується два очки, за інші м’ячі – по очку.
  • Тривалість матчу. Основний час гри становить всього 8 хвилин, додаткове – 4 хвилини. Час, що відводиться команді на атаку, становить 12 секунд. Закинувши м’яч, команда передає право на атаку суперника.
  • Перемога. Перемогла вважається команда, що зуміла за основний час набрати 16 очок або так, яка набрала більшу кількість очок за весь час гри.

Стрітбол проходить блискавично, не вимагає великого числа учасників і великого ігрового поля. Однак деякі умови все ж потрібні, тому на природі в вуличний баскетбол все ж грають не часто. А ось у дворі при наявності в ньому баскетбольного поля грати в стрітбол зручно і приємно.

Міні-футбол, або футзал

Традиційно футбол вважається чоловічим видом спорту, але насправді жіночі футбольні команди існують, і вони показують приголомшливі результати. Тому розповідаючи про рухливих іграх з м’ячем для дорослих, було б неправильно обійти увагою міні-футбол (футзал).

• Поле. Являє собою прямокутник з розміткою, аналогічної розмітки на звичайному футбольному полі. Мінімальний розмір поля для міні-футболу – 16 на 25 метрів.
  • Команди. 2 команди по 5 осіб (разом з голкіпером). Додатково можна включить в команду 7 запасних гравців. Граючи з друзями у дворі або на природі, без запасних гравців можна обійтися, інакше ви ніколи не наберете команди.
  • Час. Два тайми по 20 хвилин, перерва – 10-15 хвилин. Після перерви команди міняються сторонами.
  • Голи. Зараховуються, коли м’яч повністю перетнув межу в створі воріт.
  • Порушення. Удар або спроба удару супротивника, підніжки, стрибки, штовхання суперника, затримка гравця, плювки і образи вважаються порушеннями. Караються попередженнями і зауваженнями, жовтої та червоними картками (видаленням), призначенням пенальті, штрафних або вільним ударом.
  • Перемога. Команда, що забила більшу кількість голів, визнається перемогла.

Якщо вам не вдається зібрати одностатеві команди, цілком можна створювати змішані, включаючи в них навіть дітей. Головне, щоб команди були рівними за силою, інакше грати буде нецікаво.

вишибали

Вишибали – рухлива гра з м’ячем, більшості з нас відома з дитинства (її ще називають «вибивали»). Однак ніщо не заважає грати в вишибали дорослим – це так само цікаво, як і в дитячому віці.

• Поле. Просто проведіть дві риси на відстані близько 15 метрів один від одного.
  • Команди. Можна грати командами, мінімум по 2 людини в кожній, а можна і без команд. Мінімальна кількість учасників – два, якщо є стіна, три – якщо гра проходить на відкритому просторі.
  • Правила. Залежать від кількості учасників. Класичні командні вишибали містять такі правила: одна команда встає за лініями, інша в – центр; задача першої – потрапити в гравців другої команди м’ячем, їх же завдання – рухомо переміщатися і ухилятися від м’яча; вибитий гравець виходить з кола, останній повинен протриматися стільки кидків, скільки йому років плюс ще один кидок за команду; якщо його вибивають, команди міняються, якщо він вистояв – його команда цілком повертається в коло. Часто правила допускають використання «свічок»: спійманий вибивати командою м’яч – «свічка», що дає право на додаткову «життя». Відскочив від землі м’яч ловити не можна. Правила гри в вишибали втрьох – простіше: двоє вибивають одного, який вибив міняється місцями з вибитим. Біля стіни можна грати удвох – вона як би замінює третього гравця.

Вишибали ідеально підходять для гри в м’яч на природі, так як не вимагають особливих умов і великого числа учасників, в них можна грати і дітям, і дорослим, створюючи команди.

Рухливі ігри з м’ячем дозволять провести вихідний з користю для здоров’я. До того ви отримаєте заряд позитивної енергії, переживши неповторні емоції.